Červnový zájezd do polské perly – oblasti Mazurských jezer
Asi největší a organizačně nejnáročnější akcí tohoto roku byl zahraniční cyklistický zájezd do oblasti polských Mazurských jezer na severovýchodě Polska v termínu 18.-24. června 2024. Krajina se tu vlnila, malé kopečky střídaly ďolíky, jeden hrb střídal druhý. Všude byly přítomné borovicové lesy, pole nebo pastviny. A taky čápi, kteří se důstojně procházeli, jako by jim tady vše patřilo. Do toho všeho se zrcadlily hladiny rozsáhlých jezer, kde na druhý břeh nedohlédnete, ale i těch nejmenších, které vypadají, že byste je přeskočili. Oblast byla dříve pod nadvládou Řádu německých rytířů, jejichž hrady a tvrze tu zůstaly jako památka na doby dávno minulé. Na doby nedávné nás zase upomenuly i nechvalně známé „památky“ v podobě různých bunkrů a pevností z druhé světové války. Čekala nás nenáročná cyklistika, pohybovali jsme se po asfaltových a polních šotolinových cestách, někdy jsme se bořili i do písku. Někteří si putování zpříjemňovali koupáním v jezerech a občerstvením v mnoha místních restauracích. Ubytování bylo zajištěno v krásném hotelu EVA na břehu jezera Czoś v městečku Mrągowo. Musíme hlavně pochválit místní kuchyni. Snídaně a večeře nám byly podávány formou švédských stolů, na své si přišli i vegetariáni, a musíme říct, že jídlo bylo naprosto luxusní a nadstandardní.
Kola jsme nakládali dva dny a odjížděli jsme den předem v nočních hodinách, abychom měli co nejvíce prostoru užít si destinaci i po příjezdu na místo. Během pětidenního putování jsme navštívili mnoho zajímavých míst, měst, staveb i přírodních památek. Pro zájemce o návštěvu oblasti určitě doporučujeme zajímavá historická města s mohutnými křižáckými hrady, krásnými centry, vodárenskými věžemi jako Reszel, Kętrzyn, Ryn, Giżycko, Mikołajki, Pisz, Węgorzewo a Mrągowo. Překrásné jsou ale také místní přírodní rezervace, například ta okolo meandrující řeky Krutynia, ptačí království u jezera Łuknajno nebo Borecký prales, ve kterém přebývají mazurští zubři. Ty jsme taky stihli v jejich rezervaci ve Wolisku. Pro milovníky kruté válečné historie jsme zařadili do programu i návštěvu proslulých nacistických památek Wilczy Szaniec (Hitlerovo Vlčí doupě), Mamerki (komplex „měst“ vybudovaných německou armádou), zámek Sztynort či velkolepá zdymadla nedokončeného mazurského kanálu, který měl umožnit spojení jezer s Baltským mořem.
Počasí nám přálo po celou dobu zájezdu až na jeden bouřkový den, kdy jsme se přesouvali autobusem. Ale i tak to bylo krásné a moc jsme si celý pobyt užili. Však posuďte sami podle fotek Garantem zájezdu byl Aleš Drlík a já, a moc jsme si užili organizaci i samotný zájezd. Na příští rok určitě vymyslíme něco dalšího stejně suprovního, takže pokud by Vás to s námi lákalo, určitě nás sledujte, ať se můžete včas přihlásit (viz. předchozí článek).
Za organizátory a výbor KČT
Míša Hrčková